Play Bilgisayar foruma hoş geldiniz!

Formumuza Hoşgeldiniz...

Play Bilgisayar takipçilerimiz ve üyelerimiz formumuz hakkında kurallarımıza ve özelliklerimize sağlıklı bilgi paylaşımı için dikkat etmenizi rica ediyoruz.

TOPIC: Notebook Sogutma sistemleri

Notebook Sogutma sistemleri #97

  • alpox
  • alpox's Avatar
  • OFFLINE
  • Yönetici
  • Posts: 48
  • Thank you received: 9
  • Karma: 1
laptopsogutmasistemi.jpg

Merhaba bu yazımızda notebook sistemlerinde kullanılan sogutma sistemleri ile ilgili bilgi verecegiz.
Hepimizin bildigi üzere notebook cihazlarda sogutmada kullanılan hemen hemen hepimizin bildigi,fan mevcuttur.
Ancak bu fan sisteminin nasıl işlediği ile ilgili pek bilgimiz yoktur.Notebook (diger adı ile laptoplarımız) Bu fan siteminin arkasına saklanan, bir sogutma blogu yani bakır bir boru ile işlemci ve ekran kartına vidalı olmak suretiyle baglıdır.
notebooklarda genelde zaman içerisinda bakımsızlıktan fanın önünde bulunan radyatör şeklinde olan ızgara alttan emiş nedeniyle havadaki toz partiküllerinin ızgaralara yapışmasıyla zaman içerisinde dolar ve fan daha çok çalışmaya başlar.
Fan blogunu üzerinde bulunan bakır boru içerisindeki saf su sogutulamaz. ve sonunda işlemci ve gpu aşırı ısıdan zarar görerek çip altındaki baglantı noktaları zarar görür ve cihaz açılamaz duruma gelir.
Bunun nedeni kuruyan thermal macun(ısıyı bakır boruya ileten) ve tıkanan ızgaradır.Laptoplarımızın en az 1 yıl içerisinde
komple sökülerek temizlenip macunların yenilenerek bakıma ihtiyaçları vardır.Bu konuda piyasada satılan notebook sogutucular ancak %10 gibi bir fayda saglamaktadır.
Bazı zamanlarda sadece bakım yeterli olmayıp.Fan blogu fan ile birlikte komple değişmesi gerekmektedir.
zamanla aşırı ısıda çalışan bakır boru delinmekte ve içerisindeki sıvı uçtugundan cihaz hiç bir şekilde soguma yapamamakta ve kapanma yapmaktadır.
Servisimiz bu konuda tüm donanıma sahip deneyimlidir. Bazı müşterilerimizin cihazları kendisi sökmeye çalışarak daha çok
zarar vermektedir.Bunlardan bazıları ise:
1.Açarken kasa plastikleri zarar görür vidalar tutmayabilir
2.Mouse ve klavye flex kabloları hassas bir yapıda olduğundan deneyimsiz ellerde yırtılabilir.Touch pad kullanılamaz hale gelir klavye değişimi gerekir
3. Anakart statik enerjiye duyarlı olduğundan çıplak elle tutulması halinde statik enerjiden zarar görebilir.
4.Hdd nazik bir yapıya sahip oldugundan sökülme esnasında düşürme veya sert bir darbeye maruz kalırsa bad sektör dedigimiz bozukluklar oluşur ve hdd değişimi gerekebilir.
Biz firma olarak 18 yıllık deneyimiz ile tüm bu riskleri sizden alıp, cihazınızı ilk günkü gibi tertemiz hazırlayıp veriyoruz.
Ama yinede karar sizin cihaz sizin saygılarımızla.
Last Edit: by alpox.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.133 seconds